Skip to content

3 Beverly CourtBelleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block5402
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class45
Description1SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
31%
Improvement Value:$289,200
69%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,596+3.0%
2024$15,135+3.1%
2023$14,675+1.4%
2022$14,474+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,672DeedBook 20240, Page 38787

Property Built

Built

Year Built: 1900