Skip to content

48 Cleveland StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block7503
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
31%
Improvement Value:$189,500
69%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+3.0%
2024$10,744+3.1%
2023$10,417+1.4%
2022$10,275+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 12175, Page 4094

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6349, Page 766

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6174, Page 764

Property Sale

Sale
$200,300
DeedBook 5865, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1912