Skip to content

124 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block9401
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,769
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
33%
Improvement Value:$129,100
67%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+3.0%
2024$7,593+3.1%
2023$7,362+1.4%
2022$7,261+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,769DeedBook 5982, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1897