Skip to content

6-8 Lincoln TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1961
Apartment

Last Sale Price
$1,510,000
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block7604
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2SB 14APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
34%
Improvement Value:$951,500
66%
Total Assessment$1,441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,136+3.0%
2024$56,420+3.1%
2023$54,705+1.4%
2022$53,955+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,510,000

To:

Sq Ft9,088DeedBook 20170, Page 48663

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft9,088DeedBook 20170, Page 48662Recorded6/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961