Skip to content

10 Lincoln Terrace

Belleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2002

Property Information

Block7604
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
35%
Improvement Value:$231,200
65%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,241+3.0%
2024$13,820+3.1%
2023$13,400+1.4%
2022$13,217+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965