Skip to content

116 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block7604
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
41%
Improvement Value:$177,800
59%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,071+3.0%
2024$11,715+3.1%
2023$11,358+1.4%
2022$11,203+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,516DeedBook 20210, Page 90695

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 18871Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 6116, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1908