Skip to content

130 Academy StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Date
Jul 5, 2012

Property Information

Block7702
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
43%
Improvement Value:$165,900
57%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,797+3.0%
2024$11,448+3.1%
2023$11,100+1.4%
2022$10,948+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897