Skip to content

21-23 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$142,300
Last Sale Date
May 13, 1999

Property Information

Block7702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF4G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,800
44%
Improvement Value:$187,100
56%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,507+3.0%
2024$13,108+3.1%
2023$12,709+1.4%
2022$12,535+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$142,300

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5616, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1957