Skip to content

140 Academy StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2017

Property Information

Block7702
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
28%
Improvement Value:$323,600
72%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,157+3.0%
2024$17,621+3.1%
2023$17,085+1.4%
2022$16,851+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897