Skip to content

12 Prospect StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2003

Property Information

Block7704
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
47%
Improvement Value:$137,000
53%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+3.0%
2024$10,039+3.1%
2023$9,734+1.4%
2022$9,601+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927