Skip to content

53-55 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 15, 2015

Property Information

Block7802
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
53%
Improvement Value:$131,000
47%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,313+3.0%
2024$10,979+3.1%
2023$10,645+1.4%
2022$10,499+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941