Skip to content

59 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block7802
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,600
43%
Improvement Value:$172,800
57%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,276+3.0%
2024$11,914+3.1%
2023$11,552+1.4%
2022$11,394+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft2,186DeedBook 5718, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1887