Skip to content

24 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1978

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block7803
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description3SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,725
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
32%
Improvement Value:$291,000
68%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,108+3.0%
2024$16,603+3.1%
2023$16,098+1.4%
2022$15,878+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,725DeedBook 20240, Page 18691

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,725DeedBook 20180, Page 61753Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 5892, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1978