Skip to content

52 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block7803
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
40%
Improvement Value:$171,500
60%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,579+3.0%
2024$11,237+3.1%
2023$10,895+1.4%
2022$10,746+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20190, Page 3603

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 12201, Page 8737

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5255, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1929