Skip to content

58 Prospect StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block7804
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
31%
Improvement Value:$234,500
69%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,736+3.0%
2024$13,331+15.1%
2023$11,579+1.4%
2022$11,420+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20220, Page 3091

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12405, Page 7321

Property Built

Built

Year Built: 1922