Skip to content

55 High StreetBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block7804
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
52%
Improvement Value:$120,200
48%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.0%
2024$9,789+3.1%
2023$9,491+1.4%
2022$9,361+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft864DeedBook 20250, Page 35822

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft864DeedBook 20240, Page 69283Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft864DeedBook 20240, Page 65247Recorded11/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954