Skip to content

142 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block7804
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,300
55%
Improvement Value:$127,800
45%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,498+3.0%
2024$11,159+3.1%
2023$10,820+1.4%
2022$10,671+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,239DeedBook 5731, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1877