Skip to content

383 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 1, 2000

Property Information

Block7901
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2SB COMM.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,606
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,500
30%
Improvement Value:$800,900
70%
Total Assessment$1,145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,194+3.0%
2024$44,831+3.1%
2023$43,468+1.4%
2022$42,872+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957