Skip to content

35-37 Essex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block7901
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
48%
Improvement Value:$184,600
52%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,232+3.0%
2024$13,813+3.1%
2023$13,393+1.4%
2022$13,209+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,324DeedBook 20150, Page 82500

Property Built

Built

Year Built: 1942