Skip to content

160 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block7901
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
37%
Improvement Value:$195,900
63%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583+3.0%
2024$12,212+3.1%
2023$11,840+1.4%
2022$11,678+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927