Skip to content

29 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block7902
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF4G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,800
41%
Improvement Value:$207,700
59%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,136+3.0%
2024$13,719+3.1%
2023$13,301+1.4%
2022$13,119+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20230, Page 6183

Property Built

Built

Year Built: 1908