Skip to content

150 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block7901
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,100
38%
Improvement Value:$167,900
62%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,470+3.2%
2024$10,146+3.3%
2023$9,822+1.5%
2022$9,681+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 20250, Page 31644

Property Built

Built

Year Built: 1908