Skip to content

56 Essex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block7902
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
45%
Improvement Value:$138,600
55%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,143+3.0%
2024$9,844+3.1%
2023$9,544+1.4%
2022$9,414+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5914, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1900