Skip to content

158 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 1995

Property Information

Block9501
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,700
37%
Improvement Value:$151,000
63%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,667+3.0%
2024$9,382+3.1%
2023$9,097+1.4%
2022$8,972+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897