Skip to content

56 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block7903
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
48%
Improvement Value:$158,300
52%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,337+3.0%
2024$11,973+3.1%
2023$11,609+1.4%
2022$11,450+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft1,745DeedBook 20180, Page 34464

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12382, Page 5839

Property Built

Built

Year Built: 1922