Skip to content

80 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block7004
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,300
45%
Improvement Value:$133,100
55%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+3.0%
2024$9,409+3.1%
2023$9,123+1.4%
2022$8,998+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,447DeedBook 20191, Page 2062

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5515, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1912