Skip to content

33 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block7904
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
42%
Improvement Value:$145,900
58%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+3.0%
2024$9,863+3.1%
2023$9,563+1.4%
2022$9,432+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917