Skip to content

31 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block7904
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SS 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
46%
Improvement Value:$124,200
54%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+3.0%
2024$9,014+3.1%
2023$8,740+1.4%
2022$8,620+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5219, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1917