Skip to content

46 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block7905
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
44%
Improvement Value:$130,000
56%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437+3.0%
2024$9,159+3.1%
2023$8,880+1.4%
2022$8,759+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 12322, Page 1665

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5536, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1922