Skip to content

223 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Aug 7, 2001

Property Information

Block7905
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
46%
Improvement Value:$123,700
54%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+3.0%
2024$8,994+3.1%
2023$8,721+1.4%
2022$8,601+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500

To:

Sq Ft1,000DeedBook 5818, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1922