Skip to content

207 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Jul 24, 1991

Property Information

Block7905
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,900
51%
Improvement Value:$153,400
49%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,595+3.0%
2024$12,223+3.1%
2023$11,852+1.4%
2022$11,689+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 5177, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1922