Skip to content

201 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1921

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Dec 30, 1998

Property Information

Block6902
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,400
53%
Improvement Value:$156,500
47%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,305+3.0%
2024$12,912+3.1%
2023$12,520+1.4%
2022$12,348+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500

To:

Sq Ft1,678DeedBook 5593, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1921