Skip to content

32 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block8001
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
37%
Improvement Value:$195,000
63%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,547+3.0%
2024$12,176+3.1%
2023$11,806+1.4%
2022$11,644+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,515DeedBook 20250, Page 45191

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 12400, Page 9401

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5539, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1919