Skip to content

8 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block8001
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
50%
Improvement Value:$146,500
50%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,825+3.0%
2024$11,476+3.1%
2023$11,127+1.4%
2022$10,974+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 20220, Page 76708

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 20170, Page 37574Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5919, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1912