Skip to content

18 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block8001
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,100
35%
Improvement Value:$289,900
65%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,028+17.6%
2024$15,327+3.1%
2023$14,861+16.3%
2022$12,779+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft1,743DeedBook 20240, Page 47908

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 20200, Page 63716Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12273, Page 7486

Property Built

Built

Year Built: 1917