Skip to content

199 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 13, 1992

Property Information

Block8004
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
43%
Improvement Value:$122,700
57%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+3.0%
2024$8,423+3.1%
2023$8,167+1.4%
2022$8,055+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,395DeedBook 5198, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1922