Skip to content

68 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$624,750
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block8004
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2C 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
41%
Improvement Value:$219,100
59%
Total Assessment$374,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,104+3.0%
2024$14,658+3.1%
2023$14,212+1.4%
2022$14,018+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$624,750

To:

Sq Ft2,596DeedBook 20230, Page 20630

Property Built

Built

Year Built: 1917