Skip to content

181 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Nov 13, 2012

Property Information

Block8004
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
46%
Improvement Value:$157,200
54%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,784+3.0%
2024$11,437+3.1%
2023$11,089+1.4%
2022$10,937+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917