Skip to content

137 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block8202
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
39%
Improvement Value:$215,000
61%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,116+11.3%
2024$12,681+3.1%
2023$12,296+1.4%
2022$12,127+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,810DeedBook 20230, Page 37010

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12143, Page 569

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5388, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1917