Skip to content

275 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block7105
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
24%
Improvement Value:$279,600
76%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,761+13.5%
2024$13,002+3.1%
2023$12,607+1.4%
2022$12,434+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,558DeedBook 20230, Page 31282

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5377, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1922