Skip to content

79 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block8006
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
40%
Improvement Value:$139,400
60%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+3.0%
2024$9,077+3.1%
2023$8,801+1.4%
2022$8,680+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20210, Page 19411

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20160, Page 38254Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5962, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1922