Skip to content

81 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block8006
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
43%
Improvement Value:$122,700
57%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+3.0%
2024$8,423+3.1%
2023$8,167+1.4%
2022$8,055+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20210, Page 46472

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5921, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1922