Skip to content

5 Hewitt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block804
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
46%
Improvement Value:$175,200
54%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,087+3.0%
2024$12,701+3.1%
2023$12,315+1.4%
2022$12,146+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5981, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1967