Skip to content

1 Hewitt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block804
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
51%
Improvement Value:$154,100
49%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,700+3.0%
2024$12,325+3.1%
2023$11,950+1.4%
2022$11,787+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

To:

Sq Ft1,575DeedBook 20170, Page 18003

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 12509, Page 3065Recorded8/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926