Skip to content

65 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Dec 3, 2004

Property Information

Block5302
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,200
43%
Improvement Value:$178,500
57%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+3.0%
2024$12,239+3.1%
2023$11,867+1.4%
2022$11,704+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6135, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1927