Skip to content

184 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block8101
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,137
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
57%
Improvement Value:$122,600
43%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+3.0%
2024$11,253+3.1%
2023$10,911+1.4%
2022$10,761+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,065DeedBook 20180, Page 41016

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,137DeedBook 12525, Page 190Recorded11/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952