Skip to content

205 Floyd StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block8301
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
60%
Improvement Value:$105,000
40%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,486-7.8%
2024$11,370+3.1%
2023$11,024+1.4%
2022$10,873+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20210, Page 28283

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 12304, Page 2302

Property Built

Built

Year Built: 1946