Skip to content

157 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$240,650
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block8103
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
59%
Improvement Value:$107,700
41%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+3.0%
2024$10,282+3.1%
2023$9,969+1.4%
2022$9,833+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,650

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6056, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1946