Skip to content

137 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block8103
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
54%
Improvement Value:$116,900
46%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+3.0%
2024$9,977+3.1%
2023$9,673+1.4%
2022$9,541+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932