Skip to content

123 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block8103
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
43%
Improvement Value:$150,800
57%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+3.0%
2024$10,306+23.7%
2023$8,330+1.4%
2022$8,216+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20221, Page 9025

Property Built

Built

Year Built: 1922